Hizmetlerimiz»

GTIN / EAN Barkod Danışmanlık - Başvuru

GS1 logo

GS1'den GTIN / EAN Barkod alımı için gerekli başvuruların yapılması ve alınan sayıda barkodun türetilmesi konusunda bizden danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Bu kapsamdaki hizmetlerimiz;

  • GTIN / EAN Barkod gerekliliğinin analizi ve gerekli barkod sayısının belirlenmesi,
  • GTIN / EAN Barkod başvurusu için gerekli olan bilgi ve belgelerin uygunluk değerlendirmesi, varsa eksikliklerin belirlenmesi/giderilmesi,
  • GS1 üyeliğinin başlatılması,
  • GTIN / EAN Barkod başvurusunun yapılması ve başvurunun takibi,
  • Belirlenmiş barkod sayısı kadar barkodun türetilmesi ve GS1 Üyelik şifresi ile birlikte barkodlarının liste haline getirilmesi,
  • GTIN / EAN Barkod Danışmalık kapsamındaki oryantasyon ve uygulama eğitiminin verilmesi.

GTIN / EAN barkod nedir?

GTIN (Global Ticari Ürün Numarası) yani önceki ismiyle EAN (Avrupa Eşya Numarası), bir ürünü ulusal ve uluslararası düzeyde benzersiz yapan ve ürünler arası çakışmayı önleyen numaradır. Bu numaraların/barkodların benzersizliklerini garantisi, 115 ülkede yaygın GS1 kuruluşlarından lisanslı olmalarındadır.

GS1 Sistemi nedir?

Ticari ve endüstriyel kuruluşların tanımlama ve numaralandırma gereksinimlerinin yanı sıra ticari ortaklar arasında bilginin elektronik ortamda nasıl paylaşılacağı ve nasıl kullanılacağı konularındaki standartları ortaya koyan bir sistemdir.

GS1 Barkod Sistemi nedir?

GS1 Sisteminin bileşenlerinden biridir. Ticari ürünlerin standart olarak tanımlanmasını ve bilgi sistemlerine otomatik olarak aktarılmasını sağlayan, barkod teknolojileri temelli küresel veri ve uygulama standartlarıdır.

GTIN / EAN barkodu kaç hanelidir?

En az 8 en fazla 14 haneli olacak şekilde tasarlanmıştır. Birçok ülkede 13 basamaklı olmakla beraber, Kanada ve ABD de 12 basamaklı olarak kullanılır. Küçük ebatlı ürünlerde 8 basamaklı kullanılmakla birlikte koli barkodlarını tanımlamak için 14 haneli kullanılırlar.

GTIN / EAN barkod nasıl kullanılır?

Barkod kullanmak isteyen firmalar GS1 sistemine başvurarak bir GS1 Firma öneki Numarası alırlar. GS1 Firma Numarası, Küresel Ticari Ürün Numarası (GTIN) oluşturmada kullanılır. GTIN ise daha sonra barkod etiketi olarak bastırılarak ürün üzerine yerleştirilir.

GS1 firma öneki nedir?

GS1 tarafından tahsis edilen Firma Öneki Numarası, GS1 sistemine üye olan gerçek veya tüzel kişiye verilen tekil/benzersiz bir numaradır. Bu numaranın başına ülke kodu yazılarak ürünler için barkod türemekte kullanılır.

GTIN / EAN barkod nasıl alınır?

Uluslararası GS1 sisteminden standartlara göre 869 veya 868 ile başlayan benzersiz kod numaralarının alınması için bizden danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Genel bilgiler içeren Sıkça Sorulan Sorular sayfamızı incelemek için:

Sıkça Sorulan Sorular