Hizmetlerimiz»

ISO 9001 Danışmanlık - Belgelendirme

ISO 9001 logo

Uluslararası Akredite bir belgelendirme kuruluşundan hızlı bir şekilde firmanıza ISO 9001 Belgesi almak için bizden danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Bu kapsamdaki hizmetlerimiz;

  • ISO 9001 standart maddelerinin gerektirdiği dokümantasyonun hazırlanması,
  • ISO 9001 Danışmalık kapsamındaki oryantasyon ve uygulama eğitimlerinin verilmesi,
  • ISO 9001 Akredite belgelendirme kuruluşu seçimi ve firma adına diyaloğun yürütülmesi,
  • Gerektiğinde yabancı akreditasyonlu ISO 9001 belgenizin TÜRKAK'tan onaylatılması,
  • Alınan ISO 9001 belgesinin yıllık gözetim denetimi takiplerinin yapılması.

ISO 9001 nedir?

Bir kuruluşun yönetim sistemini kaliteli ürün ve hizmet üretmeye odaklayan ve müşteri memnuniyeti konusunda daha duyarlı hale getiren standardize edilmiş Kalite Yönetim Sistemi'dir.

ISO 9001 belgesi nedir?

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi standart gerekliliklerine uygun bir şekilde faaliyetlerini yürüten bir kuruluşa, Akredite bir Belgelendirme Kuruluşu tarafından denetim sonucunda verilen belgedir.

ISO 9001 belgesi kimlere verilir?

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi belgesi her türden kurum ve kuruluşa verilebilir.

ISO 9001 belgesi nasıl alınır?

ISO 9001 Kalite Yönetim Sisteminin firmada kurulmasından ve uygulanmaya başlamasından sonra akredite bir belgelendirme kuruluşuna başvuru yapılır. Denetim sonucunun olumlu olması halinde belgelendirme kuruluşu tarafından ISO 9001 belgesi verilir.

Şirket Doktoru® firmamız verdiği ISO 9001 danışmanlık hizmeti ile ISO 9001 Belgelendirme sürecinin firmalar için hızlı, sorunsuz ve doğru bir şekilde yürütülmesini sağlar.

ISO 9001 belgesi ne kadar sürede alınır?

ISO 9001 belgelendirme süreci, işletmelerin gerekli hazırlıkları tamamlamaları ile ilgilidir. Hazırlık sürecini tamamlayan işletmeler, birkaç hafta içerisinde bu belgeye sahip olabilir. Belge alım süresi başvuruyu yapan kurumlara göre değişebilir.

Şirket Doktoru® firmamız verdiği ISO 9001 danışmanlık hizmeti ile ISO 9001 Belgelendirme sürecinin firmalar için hızlı, sorunsuz ve doğru bir şekilde yürütülmesini sağlar.

ISO 9001 belgesinin geçerlilik süresi ne kadardır?

Başarılı bir denetim sürecinin ardından alınan ISO 9001 belgesinin geçerlilik süresi 3 yıldır. ISO 9001 Belgesi 3 yıllık periyotlarla yenilenmesine karşın her yıl gözetim denetimi olur. Yıllık gözetim denetimlerde ISO 9001 standart maddelerine büyük oranda uyulmadığı tespit edildiğinde 3 yıllık süre dolmadan ISO 9001 belgesi iptal edilir.

Akreditasyonlu ISO 9001 Belgesi nedir, nasıl anlaşılır?

ISO 9001 belgesi veren kuruluşlar, ISO 9001 belgesi verebilme konusunda Türkiye'den ya da başka bir ülkenin akreditasyon kuruluşundan akredite yani yetkili kılınmış olmalıdır.

Yetkili/Akredite kuruluşun vermiş olduğu ISO 9001 belgesi Akreditasyonlu ISO 9001 belgesi olarak tanımlanır. Bu tür ISO 9001 Belgelerinde akreditasyon kuruluşunun logosu bulunur. Akreditasyon kuruluşu logosu bulunmayan belgeler güvenilir olmadığı gibi resmi kurumlar tarafından da kabul edilmemektedir.

Not: Yabancı bir ülkenin Akreditasyon Kuruluşu tarafından akredite edilmiş belgelendirme kuruluşlarının vermiş olduğu ISO 9001 belgesi Türkiye'de geçerli olduğu gibi TÜRKAK'tan akredite bir belgelendirme kuruluşunun vermiş olduğu ISO 9001 belgesi diğer ülkelerde geçerlidir.

Yabancı akreditasyonlu ISO 9001 belgesini Türkiye'de kullanabilir miyim?

Uluslararası çok taraflı tanınma anlaşmalarına (IAF MLA / ILAC MRA) sahip bir akreditasyon kurumundan akredite Belgelendirme kuruluşu tarafından düzenlenmiş belgeler Türkiye'de de geçerlidir ve kullanılabilir.

Bazı ihale şartnamelerinde bu belgeler için TÜRKAK akreditasyonu şartı arandığında ise TÜRKAK'tan teyit yazısı alınarak bu şart karşılanabilir.

Genel bilgiler içeren Sıkça Sorulan Sorular sayfamızı incelemek için:

Sıkça Sorulan Sorular